Erhvervsinvest erhverver Fayrefield Ingredients Holding A/S – global leverandør af mælkebaserede produkter

Transaktionen afventer sædvanlige myndighedsgodkendelser.

 

Fayrefield Ingredients Holding A/S er en global leverandør af mælkebaserede ingredienser, funktionelle blandinger, ost, smør og ernæringsprodukter til fødevareindustrien. Virksomheden har produktionsfaciliteter i Danmark samt kontorer i USA, Kina, Polen, Frankrig og de Forenede Arabiske Emirater. Fayrefield beskæftiger ca. 70 medarbejdere globalt og har en stærk tilstedeværelse i markeder som Danmark, Kina, Saudi-Arabien, Egypten, Holland, Sverige og Tyskland.

 

Virksomheden havde i 2024 en omsætning på DKK 1,7 mia. og et EBITDA på DKK 66,8 mio. For 2025 forventes en omsætning på omkring DKK 1,9 mia.

 

“Vi har gennem årene opbygget en stærk position som leverandør af mejeriingredienser til fødevareindustrien globalt. Med Erhvervsinvest som partner får vi styrket vores fundament og mulighed for at accelerere udviklingen af Fayrefield. Samtidig markerer dette samarbejde første skridt i et planlagt generationsskifte, som skal sikre virksomhedens langsigtede succes. Vi ser frem til at fortsætte vores rejse med fokus på innovation, kvalitet og global tilstedeværelse,” udtaler Peter Nielsen, CEO i Fayrefield.

 

Investeringen er den 3. investering i Erhvervsinvest V.

 

“Fayrefield er en stærk og internationalt anerkendt virksomhed med solide kundeforhold og et klart værditilbud til kunderne. Virksomheden har et attraktivt udgangspunkt for yderligere vækst, og vi ser spændende muligheder for at udvikle forretningen yderligere. Vi ser frem til et tæt partnerskab med ledelsen – Peter Nielsen, Frank Therkildsen og Rasmus Kjær Laursen – samt de engagerede medarbejdere for at realisere virksomhedens betydelige potentiale,” udtaler Thomas Marstrand, Managing Partner i Erhvervsinvest.

 

Yderligere information: www.fayrefield.dk

 

Om Erhvervsinvest

Erhvervsinvest er en dansk private equity fond, der foretager majoritetsinvesteringer i mindre og mellemstore veldrevne, fortrinsvis danskbaserede virksomheder med en international platform. Erhvervsinvest har siden etableringen i 2004 rejst 6 fonde med et samlet kapitaltilsagn på DKK 5,1 mia. Investorerne i Erhvervsinvest er blandt andre: Nykredit, AP Pension, AKF Invest CPH og Velliv samt flere udenlandske og private investorer.

 

Yderligere information: www.erhvervsinvest.dk

 

For yderligere oplysninger, kontakt venligst:

Peter Nielsen, Adm. Direktør, Fayrefield Ingredients Holding A/S

+45 40 72 76 66

pn@fayrefield.dk

 

Thomas Marstrand, Managing Partner, Erhvervsinvest Management A/S

Telefon: 24 28 33 52

tm@erhvervsinvest.dk

Næste
Næste

Lagercrantz acquires Epoke A/S